Здравствена струка и ужа специјализација

Режим студија за лекаре уписане на специјализације на Медицинском факултету Универзитета одбране у Београду
 
На основу Закона о здравственој заштити Републике Србије и Правилника о специјализацијама и ужим специјализацијама здравствених радника и здравствених сарадника, Медицински факултет Војномедицинске академије  уписује на специјализације лекаре на 31 гране здравствених специјализација, у трајању од 3 – 6 година.
 
Ко и како може да дође на специјализацију:
  1. Професионални припадници Војске Србије (професинаолна војна лица и војни службеници) се упућују на школовање у складу са Планом школовања и усавршавања кадра МО и ВС. Пре упућивања кандидати морају успешно проћи процес селекције кандидата. На МФ ВМА се примају на специјализацију након Наредбе или Решења  Управа за кадрове Сектора за људске ресурсе МО.
 
  1. Лекари из мреже здравствених установа Р. Србије примају се на специјализацију на основу упута здравствене установе само под условом да је припадницима те установе специјализацију одобрило Министарство здравља Републике Србије а након Конкурса који објављује периодично МФ ВМА. Услови и поступак одобрења специјализације налазе се на сајту Министарстве здравља (www.zdravlje.gov.rs). Лица из здравствених установа Србије у ВМА могу обавити цео специјалистички стаж или делове специјалистичког стажа.
 
Лекари који желе да дођу на специјализацију на МФ ВМА морају проћи процедуру безбедоносне провере, која се покреће услужби за специјалистичке и субспецијалистичке студије Деканата Факултета.
 
  1. Лекари из приватних здравствених установа Р. Србије примају се на специјализацију на основу упута здравствене установе и морају проћи процедуру безбедоносне провере, која се покреће у  служби за специјалистичке и субспецијалистичке студије Деканата  Факултета.
 
  1. На специјализацију могу да дођу и страни држављани након сагласности министра одбране. Страни држављани се обраћају министарству одбране.
 
  1. Здравствену специјализацију могу да упишу незапослени здравствени радници који имају Решење Министарства здравља Р. Србије, након Конкурса који објављује периодично МФ ВМА.
 
Организација специјализације
 
Специјалистички стаж се обавља у Војномедицинској академији на основу Упута који специјализант добија у служби за специјалистичке и субспецијалистичке студије МФ ВМА.
 
Специјалистички стаж се обавља према плану и програму гране на коју је специјализант уписан. Режим специјалистичких студија односно план и програм сваке гране садржи област у оквиру гране са временом трајања за сваку област у оквиру које су предвиђене вештине које се морају савладати у току трајања специјалистичког стажа. То значи да специјалистички стаж није одређен само проведеним временом, већ и савладавањем конкретних вештина које се морају савладати под надзором именованог ментора.
 
По доласку, специјализант се упознаје наставним планом и програмом специјализације, правима и обавезама, а матична Катедра му одређује главног ментора. Главни ментор је у обавези да контролише и прати  рад специјализанта. Специјализант по савладаним вештинама, добија потпис од ментора за ту вештину на упуту и индексу. У току обављања специјалистичког стажа обавезно је полагање колоквијума према плану и програму гране.
Специјалистички стаж се мора обавити у континуитету. Сваки прекид стажа односно свака промена статуса (боловање, одсуство и сл) мора се регулисати на Факултету. 
 
У току друге и треће године специјализације организује се двосеместрална теоријска настава коју је кандидат дужан да похађа.
 
Састав комисија за полагање специјалистичких испита сваке године одређује Наставно-научно веће на предлог Катедри и Одбора за специјализације и уже специјализације.

Пријава специјалистичког испита
По обављеном плану и програму специјализације (према наведеном режиму студија) специјализант стиче право полагања специјалистичког испита, који је обавезан да положи у Законом предвиђеном року. Када специјализант стекне право полагања специјалистичког испита, испит пријављује на Факултету по важећим правилима у тренутку стицања права пријаве испита.
Испит се пријављује у служби  за специјалитичке и субспецијалистичке студије МФ ВМА од 1. и 10. у месецу, непосредно након истека специјалистичког стажа.
Испит се може пријавити и два месеца пре истека специјалистичког стажа, под условом да ментор потврди да је специјализант савладао план и програм специјализације.
За пријаву испита предаје се:
  1. попуњен образац пријаве са потписом ментора и шефа Катедре;
  2. попуњен и оверен индекс, са закључним мишљењем ментора;
  3. попуњена листа кружења оверена од стране ментора;
  4. два примерка специјалистичког рада, уколико је предвиђен Наставним планом и програмом;
  5. доказ о уплати трошкова специјализације, пријаве, полагања испита и издавања дипломе
Испитне комисије се извлаче у Деканату факултета, 11. у месецу, или првог понедељка уколико 11. пада у дане викенда, уз обавезно присуство ментора. Уколико је ментор спречен, обавезно је присуство члана Катедре којег одреди ментор.


Ценовник специјализација
Трошкови уписа, специјалистичког стажа, полагања испита, издавања диплома, различитих преписа, потврда и дупликата одређени су посебним решењем у складу са позитивним прописима.
СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈЕ КОЈЕ СЕ МОГУ РЕАЛИЗОВАТИ НА МФ ВМА:
Ред. бр. Врсте и област Трајање школовања  
 
  1.  
Неурохирургија 6  
  1.  
Кардиохирургија 6  
  1.  
Грудна хирургија 5  
  1.  
Васкуларна хирургија 5  
  1.  
Максилофацијална хирургија (за докторе медицине) 5  
  1.  
Општа хирургија 5  
  1.  
Абдоминална хирургија 5  
  1.  
Ортопедска хирургија и трауматологија 5  
  1.  
Пластична, реконструктивна и естетска хирургија хирургија 5  
  1.  
Урологија 5  
  1.  
Интерна медицина 5  
  1.  
Општа медицина 5  
  1.  
Анестезиологија,реаниматологија и  интензивна терапија 4  
  1.  
Офталмологија 4  
  1.  
Оториноларингологија 4  
  1.  
Дерматовенерологија 4  
  1.  
Физикална медицина и рехабилитација 4  
  1.  
Радиологија 4  
  1.  
Медицина рада 4  
  1.  
Нуклеарна медицина 4  
  1.  
Неурологија 4  
  1.  
Психијатрија 4  
  1.  
Патологија 4  
  1.  
Судска медицина 4  
  1.  
Клиничка фармакологија 4  
  1.  
Трансфузијска медицина 3  
  1.  
Инфектологија 4  
  1.  
Медицинска микробиологија 4  
  1.  
Епидемиологија 3  
  1.  
Хигијена 3  
  1.  
Имунологија 3  
  1.  
Ваздухопловна медицина 3  
 
За све друге информације се можете распитати у Деканату Факултета или мејлом  на 
prodekan.zdrspec.mfvma@mod.gov.rs

Режим студија за лекаре уписане на уже специјализације на Медицинском факултету Универзитета одбране у Београду
 
На основу Закона о здравственој заштити Републике Србије и Правилника о специјализацијама и ужим специјализацијама здравствених радника и здравствених сарадника, Медицински факултет Војномедицинске академије уписује на уже специјализације лекаре на 9 грана ужих специјализација, у трајању од 1 године.
Ко и како може да дође на уже специјализацију:
  1. Професионални припадници Војске Србије (професионална војна лица и војни службеници) се упућују на школовање у складу са Планом школовања и усавршавања кадра МО и ВС. Пре упућивања кандидати морају успешно проћи процес селекције кандидата. На МФ ВМА се примају на ужу специјализацију након Наредбе или Решења  Управа за кадрове Сектора за људске ресурсе МО.
  2. Лекари из мреже здравствених установа Р. Србије примају се на ужу специјализацију на основу упута здравствене установе само под условом да је припадницима те установе ужу специјализацију одобрило Министарство здравља Републике Србије. Услови и поступак одобрења уже специјализације налазе се на сајту Министарстве здравља (www.zdravlje.gov.rs). Лекари специјалисти који желе да дођу на ужу специјализацију на МФ ВМА морају проћи процедуру безбедоносне провере која се покреће  у служби за специјалистичке и субспецијалистичке студије Деканата  Факултета.
  3. Лекари из приватних здравствених установа Р. Србије примају се на ужу специјализацију на основу упута здравствене установе и морају проћи процедуру безбедоносне провере која се покреће у служби за специјалистичке и субспецијалистичке студије Деканата  Факултета.
  4. На уже специјализацију могу да дођу и страни држављани након сагласности министра одбране. Потребно је да се кандидати обрате министарству одбране како би започели процедуру.
 
Организација уже специјализације
Стаж уже специјализације се обавља у Војномедицинској академији на основу Упута који кандидат  добија у служби за специјалистичке и субспецијалистичке студије МФ ВМА.
По доласку, специјализант се упознаје наставним планом и програмом уже специјализације, правима и обавезама, а матична Катедра му одређује ментора. Након тога Катедра у сарадњи са ментором кандидату предлаже тему рада и комисију пред којом кандидат полаже испит и брани рад. Катедра је дужна да то достави Одбору за специјализације и уже специјализације четри месеца пре завршетка стажа. Након тога Одбор прослеђује предлог са сагласношћу НН већу и израђује се Одлука НН већа којом је кандидату одређена тема рада и комисија пред којом полаже испит и брани рад. Кандидат у сарадњи са ментором израђује рад и доставља рад члановима комисије. Стаж се мора обавити у континуитету.
Свака измена статуса мора се регулисати на Факултету. 
 
Пријава испита
По обављеном плану и програму кандидат стиче право полагања испита и одбране рада, који је обавезан да положи у Законом предвиђеном року. Када кандидат стекне право полагања испита, испит пријављује на Факултету по важећим правилима у тренутку стицања права пријаве испита. Ментор доставља Деканату потврду да је рад кандидата прегледан и да канидат може да брани рад.
Испит се пријављује у служби  за специјалитичке и субспецијалистичке студије МФ ВМА од 1. И 10. У месецу, непосредно након истека стажа.
За пријаву испита предаје се:
  1. попуњен образац пријаве са потписом ментора и шефа Катедре;
  2. попуњен и оверен индекс, са закључним мишљењем ментора;
  3. примерак рада,
  4. доказ о уплати трошкова уже специјализације, пријаве, полагања испита и дипломе (за уже специјализанте који плаћају специјализацију).
 
Ценовник ужих  специјализација
Трошкови уписа,  стажа, полагања испита, издавања диплома, различитих преписа, потврда и дупликата одређени су посебним решењем у складу са позитивним прописима.
 
За све друге информације се можете распитати у Деканату Факултета или мејлом  на 
www. Prodekan.zdrspec.mfvma@mod.gov.rs
 
УЖЕ СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈЕ КОЈЕ СЕ МОГУ РЕАЛИЗОВАТИ НА МФ ВМА:
 
УЖА СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА ТРАЈАЊЕ
Кардиологија 12 месеци
Ендокринологија 12 месеци
Нефрологија 12 месеци
Реуматологија 12 месеци
Гастроентерохепатологија 12 месеци
Хематологија 12 месеци
Клиничка токсикологија 12 месеци
Дијетотерапија 12 месеци
Онкологија 12 месеци
 

 
ФАКУЛТЕТ
Историјат
Циљ школовања
Универзитет одбране
Организација
Самоевалуација
Акредитација
Документа
ДЕЛАТНОСТИ
Образовна
Научно - истраживачка
Здравствена
Издавачка
СТУДИЈЕ
Основне струковне
Интегрисане академске
Специјалистичке
Докторске
Програми усавршавања
НАСТАВНИЦИ И САРАДНИЦИ
Наставници
Сарадници
Избор наставника и сарадника
УПИС
Интегрисане академске студије
Специјалистичке студије
Докторске
Здравствена струка и ужа специјализација
Програми усавршавања
Архива
КАДЕТИ
Организација
Живот и рад
Кадетски парламент
Огласна табла
МЕДИЈИ
Фото галерија
Видео
Новински чланци
Актуелности
КОНТАКТ
Деканат
Продекани
Студентска служба
ИНФОРМАТОР О РАДУ