24.09.2013
Стандард 8: Квалитет студената
а) Опис стања, анализа и процена стандарда 8
Факултет све податке о оснивању, акредитацији, дозволи за рад, релевантним научним и академским институцијама са којима сарађује, еминентним научним именима који су наставници Факултета, студијским програмима, научним пројектима, техничкој опремљености, својим потенцијалним кадетима и студентима обезбеђује публикацијом каталога и брошура о школовању. Кадети и студенти могу наћи на Интернет страници већину информација о студијском програму, распореду и времену одржавања наставе, начину оцењивања, уџбеницима, биографским карактеристикама наставника и свим осталим дешавањима на Факултету.
На прву годину интегрисаних академских студија медицине може се уписати лице које има одговарајуће средње образовање у четворогодишњем трајању, ако је здравствено способно за пријем у професионалну војну службу и на основу ранг-листе у оквиру броја кадета који Факултету за пријем одобри Министарство одбране. Под одговарајућим средњим образовањем сматрају се гимназија, средња медицинска школа и одговарајуће средње школе ветеринарског, фармацеутског и стоматолошког усмерења. Право учешћа на конкурсу за упис имају држављани Републике Србије против којих се не води кривични поступак односно који нису осуђивани за таква дела казном затвора дужом од шест месеци или казном малолетничког затвора или им није изрицана заводска мера. Редослед кандидата за упис утврђује се на основу општег успеха постигнутог у средњем образовању, провери општих способности за војну службу и резултата постигнутог на пријемном испиту, а који се детаљније прецизирају у јавном конкурсу.
Будући да кадети имају статус војних лица, у складу са Законом о Војсци Србије, на конкурс могу да се јаве само држављани Републике Србије. Из истих разлога се за кандидате пре пријемног испита организују прегледи ради оцене здравствене и физичке способности. Здравствени прегледи и психолошко тестирање су елиминационог карактера. Организацијом здравствених прегледа, који обухватају опште прегледе, прегледе одређених специјалиста и психолошка тестирања, пружена је могућност оним кандидатима који не задовољавају критеријуме за пријем у професионалну војску, да се пријаве на неки други факултет по избору. Након лекарског прегледа кандидати обављају проверу физичке способности која се организује на Војној академији према Правилнику за проверу физичке способности. Кандидати се рангирају на основу успеха постигнутог у сва четири разреда у средњој школи или гимназији (максималан број бодова је 40) и на пријемном испиту из предмета хемија и биологија (максималан број бодова је 60). Рангирање кандидата на основу пријемног испита врши се тако што се рангирају они кандидати који постигну најмање 50% + 1 бод на сваком од тестова који полажу на пријемном испиту (16 бодова из хемије и 16 бодова из биологије). Као члан Заједнице медицинских факултета Србије, на Факултету се врши полагање пријемног испита истог дана у истом термину као и свим другим медицинским факултетима. Оно што чини разлику од других факултета јесте статус кадета и војно-стручна и војно-специјалистичка обука која се организује у време када се не изводи настава коју предвиђа акредитовани студијски програм.
Страни држављани могу се уписати на Факултет по одобрењу Министра одбране, у складу са међудржавним уговором и Правилником о школовању странаца у Министарству одбране и Војсци Србије.
Конкурс за упис кадета спроводи комисија за упис коју именује декан, на предлог Наставно-научног већа. Услови ѕа упис кадета, ближе одредбе поступка и начина спровођења пријемног испита је уређено Статутом Факултета и конкурсом.
Након спроведеног пријемног испита, комисија за упис доноси решење којим се утврђује јединствена ранг-листа кандидата. Ранг-листа објављује се на Интернет страници и огласној табли и доступна је јавности. Учесник конкурса који сматра да су његова права повређена може поднети приговор декану, у року од три дана од дана објављивања прелиминарне ранг-листе. По приговору учесника конкурса, декан доноси решење у року од три дана од дана пријема приговора. На решење декана, кандидат може изјавити жалбу Савету у року од три дана од дана пријема решења. Савет решава по жалби у року од три дана од дана њеног пријема.
На конкурсу који је расписан за школску 2012/2013. годину пријављено је 238 кандидата од којих је њих 100 изашло на полагање пријемног испита. Пријемни испит је положило 74 кандидата (први на ранг листи је имао 97,00 бодова а последњи који је положио пријемни испит је имао 68,14 бодова). Њих 26 није задовољило критеријуме рангирања односно није положило пријемни испит. Број уписаних кадета 4. класе је 33. Њихова укупна просечна оцена из средње школе је 4,89.
Прву класу кадета чини прва генерација која је уписана у Високу школу Војномедицинске академије, укупно 20 (10 кадета и 10 кадеткиња). Почетак школске године ове класе био је 01.09.2009. године, јер су кадети у периоду од 01.09.2009. године до 28.09.2009. године завршили први део војно-стручне обуке у Центру за организацију и тактику СнСл. Учествовали су у Промоцији нове класе потпоручника испред Дома Народне скупштине и положили војничку заклетву 05.10.2009. године. Друга класа кадета уписана је школске 2010/2011. године. Укупан број уписаних кадета је 30 (12 кадета и 18 кадеткиња). Преко 60 процената примљених кадета 2. класе су носиоци Вукове дипломе из средње школе. Две кадеткиње су активне чланице истраживачке станице Петница. Друга класа је школску годину почела 01.09.2010. године. Трећа класа је уписана школске 2011/2012. године, укупно 26 (12 кадета и 14 кадеткиња). Након завршене војне обуке и полагања заклетве у Ваљеву ову генерецију очекује почетак прве године студија.
Просечна оцена кадета у школској 2011/2012. години је:
1. класа - 9,36;
2. класа - 9,64;
3. класа - 9,46.
На основу ранијих прегледа просечних оцена које су имали кадети 1. и 2. класе њихове укупне просечне оцене током школовања су:
За 1. класу: 9,40 (урачунате су оцене које обухватају све три године студија).
2009/2010 просечна оцена је 9,14
2010/2011 просечна оцена је 9,54
2011/2012 просечна оцена је 9,36
За 2. класу: 9,66 (урачунате су оцене које обухватају прву и другу годину студија).
2010/2011 просечна оцена је 9,68
2011/2012 просечна оцена је 9,64
За 3. класу: 9,46 (прва година студија).
2011/2012 просечна оцена је 9,46
У школску 2012/2013. годину уписано је 107 кадета на интегрисане академске студије медицине и то:
1. класа ( ИВ година студија): 18 кадета;
2. класа ( ИИИ година студија): 30 кадета;
3. класа ( ИИ година студија): 26 кадета;
4. класа ( И година студија): 33 кадета.
Настава је почела 01.10.2012. год. и одвија се према акредитованом плану и програму.
У оквиру 17. Конгреса балканског комитета војне медицине (БКВМ) који је одржан у периоду од 29.05.- 01.06.2012., 25 кадета Медицинског факултета ВМА Универзитета одбране у Београду су 30.05.2012.године учествовали у радионици студената-кадета војномедицинских факултета земаља чланица БКВМ. У периоду од 26. до 30. априла 2012. године шест кадета је учествовало на 53. Међународном конгресу биомедицинских наука одржаном на Копаонику. Кадети 1. класе су у оквиру предмета Научни метод и Основи имунологије активно учествовали у истраживачким пројектима који су посебно дизајнирани за савладавање имунолошких метода и методологије научноистраживачког рада. Кадети 2. класе су након завршеног јулског рока обавили стручну праксу из предмета ,,Здравствена нега“ која је завршена 27. јула 2012. године.
Инфраструктура за студенте испуњава све захтеве који важе за високошколске установе. Факултет поседује амфитеатре, лабораторије, учионице, библиотеку, читаоницу, интернет учионицу, фотокопирницу, студентску мензу, као и просторије које користи Кадетски парламент. Целокупни живот и рад кадета (смештај, исхрана и настава) се одвијају на Војномедицинској академији и Војној академији, што је изузетна предност у односу на студенте других факултета. Уз све важне чињенице као што су добро средњошколско знање, бесплатни уџбеници, приступ интернету, велики и пожртвовани рад, висока мотивисаност и стална подршка наставника и сарадника за савладавање озбиљног студијског програма, ово су додатни подстицаја кадета, да на почетку школовања покажу изузетне резултате. Имају месечна примања у износу који је прописан актом министра одбране. У обавези су да заврше војну обуку предвиђену распоредом који се не поклапа са наставним активностима. Уговором се дефинишу права и обавезе кадета. Обавезе се односе на наставну, ваннаставну обуку и благовремено полагање испита у дефинисаним роковима. Услови за пријем у професионалну војну службу по завршеном школовању су такође дефинисани уговором. Сви који дипломирају након одређеног рада у војно-гарнизонским јединицама као лекари опште праксе моћи ће да конкуришу за здравствене специјализације.
За организацију и реализацију наставног процеса на Факултету одговорни су декан, продекани, шефови катедри, руководиоци предмета и Наставно-научно веће. Остала питања везана за студирање, оцењивање, испите, права и обавезе кадета, као и друга питања везана за организацију интегрисаних академских студија медицине ближе се уређују Правилником о студијама („Службени војни лист“, број 27/12). Распоред часова који садржи време и место одржавања наставе за школску годину припрема ресорни продекан у договору са шефовима катедри. Ресорни продекан најкасније до почетка школске године објављују списак кадета по групама и то тако да групе за вежбе не могу бити веће од 10 на претклиничким и 5 на клиничким предметима.
Велики број испита се полаже писмено, у форми теста, што представља објективни начин оцењивања. Кадети након писменог и усменог дела испита имају право да погледају своје радове и пониште оцену уколико желе, као и да се жале на оцену, што је дефинисано Правилником о студијама. Факултет систематично испитује пролазност на испитима из сваког предмета, Факултет води трајну евиденцију о положеним испитима. Оцена добијена на испиту уписује се: у испитну пријаву студента и остаје у његовом досијеу, у записник о полагању испита, у индекс и предметну књигу.
Кадетски парламент је орган Факултета чија је основна делатност заступање и заштита права и интереса свих кадета као и разматрање питања и активности од интереса за кадете. Према Правилнику, Кадетски парламент чине по два представника са сваке године студија, осим три са последње године, што укупно износи 13 чланова од тренутка активирања свих шест година студија медицине. У току летњег семестра, одржани су избори за трећи сазив Кадетског парламента (11.04.2012. године). На 11. седници изабрани су нови председник и заменик председника парламента и кадет продекан и усвојен је Правилник о раду Кадетског парламента. Кадетски парламент одржава редовно седнице на којима се расправља о кадетским питањима. Кадетски парламент делегира представнике кадета у телима и органима Факултета и стара се о заштити и интересима права кадета. Осим преко Кадетског парламента, кадети имају право да се индивидуално обрате декану и продекану за наставу. Учешће кадета у процени услова и организације студијских програма је обезбеђено кроз кадетске анкете којима се процењују услови студирања и рад служби Факултета.
Код наставника код којих се појављује највећи број лоших оцена, а такође и код наставника где су у највећем броју случајева одличне оцене врши се детаљна анализа критеријума за оцењивање кадета. Затим се дају сугестије у циљу побољшања квалитета оцењивања кадета и усаглашавања критеријума свих наставника на предмету. Комисија за обезбеђење квалитета сваке године упоређује постигнути квалитет у наставном процесу са претходним резултатима на Факултету и сличним факултетима и на основу тога поставља циљеве за унапређење квалитета наставног процеса.
Учешће кадета у процени услова и организације студијских програма је обезбеђено кроз редовне анкете којима се процењују услови студирања и рад служби Факултета. Кадети су заступљени у свим сферама одлучивања на Факултету, у складу са Законом о високом образовању и Статутом Факултета.
б) Процена испуњености стандарда 8 (СWОТ анализа)
С – Предности
- Обезбеђени бесплатни смештај и исхрана за све кадете +++
- Обезбеђена новчана примања за све кадете +++
- Обезбеђена бесплатна наставна liтература за све кадете +++
- Обезбеђен простор за рекреацију кадета и студената +++
- Једнакост и равноправност кадета по свим основама су загарантовани и негују се од настанка Факултета +++
- Процедура оцењивања кадета потпуно је дефинисана и поштују је сви наставници ++
- Рад у маliм групама +++
- Сваки кадет има свог ментора, који континуирано прати његов рад и сваког семестра подноси извештај декану о раду кадета +++
- Однос кадети: наставници је око 1:2,64 +++
- Учешће кадета у раду органа управљања и стручних органа Факултета, загарнатовано је Статутом +
W – Слабости
- Нису јасно дефинисане и јавности доступне процедуре које се односе на упис кадета и студената (потребно је донети Правилник о условима и поступку за упис кадета и студената на студијске програме на Универзитету Одбране) +++
- На Интернет страници се не налазе комплетне информације о акредитованим студијским програмима, као и све информације о предметима ++
- Специфичност војног позива подразумева извесна ограничења свакодневне животне активности ван наставе +
О – Могућности
- Из године у годину се пријављује све више кандидата за упис (са одliчним успехом из средње школе), у просеку 10 на једно место +++
- Могућност школовања страних држављана +
Т – Опасности
- Због веliке конкуренције поједини кандидати који нису рангирани за упис на Медицински факултет ВМА не могу да се упишу на неки други медицински факултет у земљи ++
ц) Предлог мера и активности за унапређење квалитета стандарда 8
- Усвојити Правилник о условима и поступку за упис кадета и студената на студијске програме Универзитета
- Перманентно усаглашавање критеријума за проверу знања и оцењивање
- Вршити перманентну контролу оцењивања и постигнутог успеха кадета на појединим предметима
- Израдити анкете студената о процени објективности оцењивања
- Допунити курикулуме о увођењу физичког васпитања и енглеског језика на свим годинама студија
д) Показатељи и прилози за стандард 8